Pavel Fiala - moje dokumenty k uceni, semestralni prace, fotky z akci etc.

z denicku po vylete

Tak a již jsem se vrátil z krátkého výletu, který nebral konce. Již jsem napsal o tom jak jedu na Glossglockner a co vše potřebujte pro náročný výšlap nahoru. Doporučuji pokud na něj někdy chcete lézt, přečíst a neudělat stejnou chybu jako ja "jít na lehko".

Pokud již jste rozhodnutí lézt nahoru, tak se dostatečně připravte na jakékoli počasí a rozložte si výšlap na dva dny.

Ja šel na Glossglockner jeden den, počasí jsem tu zažil takové ne moc hezké. Vítr cca 40km/h, lehké sněžení, které přešlo v celkem drsnou vánicí, kde viditelnost byla cca 2 metry. Pokud Vás již toto počasí nahoře chytne, nemáte jinou šanci než se snažit někam jít, špatným rozhodnutím je pokračovat. Ale pokud již pokračujete, buďte si jistí, že hory jsou zrádné a nevyspytatelné, proto doporučuji mít plnou výbavu!

Vybral jsem si cestu přes Studigrat, což je známá horolezecká tůra. Pokud jdete sami, ta se ihned obraťte u chaty Stüdlhütte. Pokud jdete jako pár tak nezapomeňte sebou mít lano, pár expresek, smyčky, mačky, cepín a šrouby na led, plus normální horolezeckou výstroj, dostatek odvahy a jasnou mysl a svačinu na Frühstücksplatz :-)

Teď trošku informací, ocelová lana při mém výstupu byla v pořádku, nevím jestli úplně všechny, párkrát jsem zabloudil a jednou spadl, díky rakouským domorodcům, kteří mi opravdu šlapali na paty i přes počásí. Co se týče horských chat přívětivé, malebné prostředí i přivítání z né moc přitažlivými ceny, mimo polévky a vody :-)

Důležité

  • výbava
  • nepřeceňovat se
  • nechoďte tam sami!
  • vemte si i nějakou výbavu navíc pro blbce jako jsem já :-) či osamělé Italy v botaskách.

Vylézt na Grossglockner je velice náročné. Jde především o horolezecký terén a pokud půjdete nahoru, tak musíte ovládat chůzi po ledovci, jištění na ledovci i skále a k tomu vlastnit patřičné vybavení.

Ani jedna z cest, které vedou na horu není vhodná pro vysokohorské turisty, kteří nemají vybavení a patřičné zkušenosti!